دانستنی‌‌ها

نحوه استفاده از جوراب واریس چگونه است؟

تصویری فردی که جوراب واریس را به پای خود کرده است و آن را بالا می کشد
آنچه در ادامه می خوانید

ورید واریسی یک سیاهرگ بسیار بزرگ و قابل مشاهده است که درست در زیر سطح پوست قرار دارد و تنها راه از بین بردن آن، استفاده از جوراب‌ های واریس می باشد. این جوراب ها ممکن است با کاهش دادن ظاهر رگ‌ های واریسی و کمک به تسکین علائم دردناک در برخی افراد، به درمان این مشکل کمک کنند. پزشکان اغلب خرید جوراب واریس را برای بهبود گردش خون، جلوگیری از بدتر شدن رگ های واریسی و کاهش درد یا ناراحتی ناشی از آن ها توصیه می کنند. اما مشکل بزرگی که وجود دارد، این است که خیلی از بیماران نمی دانند چگونه از جوراب های واریس استفاده کنند‌‌. با توجه به اهمیت این موضوع ما تصمیم گرفتیم که در ادامه مطلب به بررسی نحوه استفاده از جوراب واریس بپردازیم. شما در این مورد چه می دانید؟ با ما همراه باشید تا جواب سوال هایتان را بیابید.

چگونه از جوراب واریس استفاده کنیم؟

در پاسخ به اینکه چگونه از جوراب واریس استفاده کنیم باید گفت برای استفاده کردن از جوراب واریس، بهتر است صبح و پیش از آن که از رخت‌ خوابتان خارج شوید، این لباس ها را بپوشید. در حالت عادی، در ساعات ابتدایی روز پاها ورم نسبتا کمتری دارند؛ به همین خاطر پوشیدن جوراب های واریس در این زمان راحت‌ تر خواهد بود. ما به شما توصیه می‌ کنیم که جوراب های واریس را به صورت زیر استفاده کنید.

راهنمای مراحل پوشیدن جوراب واریس - نحوه استفاده از جوراب واریس

  1. جوراب واریس را در حالتی که از قسمت وسطی به طرف بیرونی تا کرده‌ اید به سمت پاشنه‌ پا بالا بکشید.
  2. به هیچ عنوان نباید جوراب واریس را مثل جوراب های عادی با جمع  کردن پوشید؛ چون که این نوع پوشش داخل پا باز نخواهند شد.
  3. جوراب را بسیار آرام به طرف زانو و بر روی ساق پا ها باز کنید.
  4. بعد از پوشیدن کامل این جوراب ها چین‌ خوردگی‌ ها باید صاف شوند.
  5. اگر با پوشیدن جوراب واریس مشکل دارید از کمک‌ پوشاننده‌ جوراب (باتلر) استفاده نمایید که ابزاری بسیار کاربردی می باشد.

جوراب واریس را چند ساعت بپوشیم؟

این پرسش را تقریباً همه بیمارانی که می خواهند از جوراب واریس استفاده می کنند، از دکتر خود می‌ پرسند که جوراب واریس را چند ساعت بپوشیم؟

توصیه می کنیم در طول ساعاتی که در حال انجام فعالیت های یکنواخت نشسته و ایستاده هستید جوراب واریس بپوشید. بهترین زمان جهت پوشیدن جوراب واریس، صبح‌ قبل از شروع کار روزانه می باشد. در حالت عادی در طول روز و با شروع فعالیت های روزمره، تورم و خستگی پا ها شروع خواهند شد؛ به همین دلیل بهتر است که پیش از آن که پا ها ورم کنند، در ابتدای روز از جوراب استفاده نمایید. لازم نیست که جوراب های واریس را در زمان خواب یا در حالت درازکشی بپوشید. این توصیه برای بیمارانی صادق می باشد که برای پیشگیری کردن از وار‌یس یا حتی کاهش دادن شدت علائم بیماری‌ وریدی همچون تورم پا از این جوراب ها استفاده می‌ کنند. توجه داشته باشید که هر ۴ الی ۶ ساعت یکبار لازم است جوراب واریس را در بیاورید و دوباره بعد از ۱۵ دقیقه بلند قرار گرفتن پا در همان وضع افقی بدن، آن ها را مجدد بپوشید.

چه زمان باید از جوراب واریس استفاده کنیم؟

معمولاً به شما توصیه می‌ کنیم در طول ساعات روز و به خصوص مدت زمانی که برای طولانی مدت قرار است بر روی پاهای خود بایستید یا پیاده‌ روی کنید و پشت میز کارتان بنشینید جوراب های واریس بپوشید. همچنین زمانی که قصد دارید به مسافرت بروید، الزامی است که جوراب واریس بپوشید. آزمایشات و شواهد علمی نشان داده است که استفاده از جوراب های واریس می‌ توانند به جلوگیری کردن از تشکیل لخته خون درون پا ها کمک کنند. این جوراب به صورت ویژه در مسافرت‌ هوایی یا رانندگی‌ طولانی مفید خواهد بود.

اگر چه که پوشیدن این جوراب ها هیچ گونه محدودیتی از لحاظ زمان ندارید ولی لازم نیست در همه ساعات شبانه‌ روز استفاده شود. پس صبح‌ ها این جوراب ها را بپوشید و هر وقتی که احساس کردید با آن راحت نیستید، آن ها را کنار بگذارید. از طرفی در شرایطی که این توانایی را دارید پا های خودتان را به طرف بالا حرکت بدهید، انجام دادن این حرکت را جایگزین جوراب واریس کنید.

تصویری فردی که جوراب واریس را به پای خود کرده است و آن را بالا می کشد

عوارض استفاده از جوراب واریس

بسته به شرایط شخصی (مثل این که به برخی از موادی که در جوراب های فشرده به کار رفته، حساسیت دارید یا خیر)، ممکن است برخی از عوارض استفاده از جوراب واریس را تجربه کنید. با این حال، بسیاری از مردم در صورت پوشیدن لباس های فشرده با کیفیت خوب و مناسب، از هیچ یک از این موارد رنج نخواهند برد. خوشبختانه هیچ یک از افرادی که تجربه خرید جوراب واریس سیگواریس را دارند عوارضی گزارش نکرده اند، اما بطور کل عوارض استفاده از جوراب واریس به شرح زیر می باشند.

خارش، قرمزی یا تحریک پوست

مواد یا پارچه هایی با کیفیت پایین که ممکن است به آن ها حساسیت داشته باشید می توانند باعث تحریک پوست شما شوند. این جوراب ها نیز می توانند باعث خارش و قرمزی شوند. اگر جوراب های خود را با دقت انتخاب و بررسی کرده اید که مواد به کار رفته در آن ها باعث ایجاد جوش یا پارگی نمی شوند، پس نباید نگران این نوع عوارض جانبی باشید.

گردش خون محدود

یک تصور غلط رایج وجود دارد که می گوید، جوراب های واریس گردش خون را محدود می کنند. برعکس: اگر جوراب شما اندازه و سطح فشردگی مناسب را داشته باشد، برعکس این موضوع اتفاق خواهد افتاد. فشرده سازی تدریجی این جوراب ها از جریان خون خوب پشتیبانی می کند و از انتقال خون به سیستم قلبی عروقی شما پشتیبانی خواهد کرد.

کبودی

جوراب های واریس نامناسب یا بی کیفیت نیز ممکن است منجر به کبودی شوند. گاهی اوقات، جوراب های واریس ساخته شده با مواد بی کیفیت می توانند باعث ایجاد بثورات پوستی شوند یا با پوشیدن طولانی مدت بسیار ناراحت کننده باشند.

درد پا پس از پوشیدن جوراب

پس از پوشیدن جوراب های واریس، پاهای شما باید احساس سبکی و انرژی داشته باشند. با این حال، اگر جوراب‌ هایتان خیلی تنگ است، بعد از آن احساس درد خواهید کرد.

از این که تا پایان این مقاله همراه ما بودید، از شما متشکریم.

هر سوالی که داشتید از ما بپرسید

از فروشگاه دلتا دیدن کنید

تماس با ما

"(ضروری)" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
اینستاگرم
تماس بگیرید