دانستنی‌‌ها

اصول مراقبت از موهای رنگ شده

مراقبت از موهای رنگ شده
آنچه در ادامه می خوانید

برای زیباتر شدن راه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها رنگ کردن مو است. اما ماندگاری رنگ مو و درخشش آن، به مراقبت از موهای رنگ شده بستگی دارد.

اگر نکات این مقاله را دقیق بخوانید و به‌کار بگیرید، رنگ موی شما مدت طولانی‌تری دوام می‌آورد و موهای سالم‌تر و زیباتری خواهید داشت. اما اگر این نکات را ندانید و از موهای خود به‌خوبی مراقبت نکنید، نتیجه‌ی کار بهترین آرایشگر نیز به‌سرعت محو می‌شود.

استفاده هفتگی از ماسک مو

بعد از رنگ‌کردن مو حتماً باید از نرم‌کننده مخصوص برای موهای خود استفاده کنید اما برای مراقبت بهتر، هفته‌ای یک‌بار از ماسک مو استفاده کنید. ماسک موی انتخابی می‌تواند خانگی یا فروشگاهی باشد. برای نتیجه‌گیری بهتر این نکات را رعایت کنید:

 1. ابتدا موهای خود را زیر دوش بشویید.
 2. سپس ماسک مو را به موهای خیس خود بمالید. مدت زمان لازم برای این کار را از روی بسته‌بندی ماسک بخوانید.
 3. بعد از گذشت این مدت، موهای خود را کاملاً آب‌کشی کنید.
 4. ماسک موی انتخابی شما باید مخصوص موهای رنگ‌شده یا دکلره‌شده باشد.
 5. ماسکی را انتخاب کنید که ریشه‌ی مو را تغذیه نموده و ساقه‌ی آن را ترمیم نماید.

  مراقبت از موهای رنگ شده نازک و ضعیف

 6. موی بعضی از افراد بسیار ضعیف و نازک است. برخی نیز موهای خشکی دارند. این دسته از افراد معمولاً از روتین‌های مراقبتی خاصی برای موهای خود استفاده می‌کنند.

اگر از این دسته هستید و موهای خود را رنگ نمودید، مراقبت‌های قبلی را رها نکنید. موهای شما همچنان به محصولات مرطوب‌کننده و محافظ احتیاج دارد. تنها نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که، محصولات مراقبتی مورد استفاده، حاوی سولفات نباشد.

پوشاندن مو از نور خورشید و کلر استخر

اگر بخشی از موی شما از روسری بیرون می‌زند برای مراقبت از موهای رنگ شده حتماً از اسپری ضد‌آفتاب مخصوص مو استفاده کنید.

اگر به استخر می‌روید حتماً با استفاده از یک کلاه مخصوص شنا، موهای رنگ شده را کاملاً بپوشانید. ممکن است استفاده از کلاه برای شما مقدور نباشد، بنابراین مراحل زیر را انجام دهید:

 • 30 دقیقه قبل از ورود به استخر موهای خود را بشویید.
 • سپس مقداری نرم‌کننده مو به موهای خود بمالید اما آن را آب‌کشی نکنید.
 • طی این 30 دقیقه موهای شما نرم‌کننده را جذب می‌کند.
 • پس از اتمام شنا، بلافاصله موهای خود را با آب تمیز آب‌کشی کنید.
 • استراحت‌دادن به موهای رنگ شده

زمانی که موهای خود را رنگ یا دکلره می‌کنید، تارهای مو آسیب می‌بینند و سطح آن‌ها مشبک و سوراخ‌سوراخ می‌شود. البته شما قادر به دیدن این وضعیت نیستید. به همین دلیل باید مدتی از رنگ‌کردن مجدد مو خودداری کنید و به پوست سر استراحت دهید.

معمولاً با رشد ریشه و ناهمگونی رنگ آن با سایر قسمت‌های مو مواجه خواهید شد. بهتر است از آرایشگر بخواهید با استفاده از تکنیک ریشه‌گیری این مشکل را حل کند. در این صورت لازم نیست تمام موهای خود را مجدداً رنگ کنید.

مشکل دیگری که ممکن است برای شما پیش بیاید در مورد کدر شدن رنگ مو است. برای احیا‌شدن و براق‌شدن مجدد موهای خود از

اسپری براق کننده مو استفاده نمایید. البته در قسمت‌های بعدی به راهکارهای خانگی برای حفظ درخشندگی موی رنگ شده نیز اشاره کرده‌ام.

مراقبت از موهای رنگ شده

رژیم غذای برای مراقبت از موی رنگ شده

برای حفظ سلامتی پوست سر و نیز موهای خود باید ویتامین سی و بیوتین دریافت کنید. ویتامین سی در مرکبات فراوان است. برای بیوتین هم از هویج، تخم مرغ و ماهی قزل‌آلا استفاده کنید. البته اگر می‌دانید که نیاز شما کاملاً با غذا مرتفع نمی‌شود حتماً با دستور پزشک از مکمل استفاده کنید.

نکات مربوط به شست‌و‌شو و مراقبت از موی رنگ شده

شستن موهای رنگ شده

بعد از رنگ‌کردن موها فوراً به حمام نروید و موها را نشویید. سه روز کامل صبر کنید و بعد موهای خود را بشویید. سپس اجازه بدهید که موها در معرض هوای آزاد خشک شوند. اگر زودتر از این زمان به حمام بروید، احتمالاً رنگ مو سریع‌تر محو خواهد شد.

محصولات بهداشتی بدون سولفات

موقع خرید شامپو و نرم‌کننده، برچسب مواد تشکیل‌دهنده را دقیق بخوانید.

البته جنس و رنگ موهای خود را نیز در نظر بگیرید و صرفاً به برچسب محصول اکتفا نکنید.

اما چرا سولفات برای موهای رنگ‌شده مضر است؟ این ماده باعث خشکی و شکننده‌شدن مو می‌شود. همچنین رنگ موی شما را سریعاً محو می‌کند. بنابراین برای حفظ سلامتی و زیبایی موهای خود، از محصولات بهداشتی بدون سولفات استفاده کنید.

چندبار موهای رنگ شده را بشوییم؟

بعد از رنگ کردن مو، برنامه‌ی حمام‌رفتن را محدودتر کنید. مثلاً هفته‌ای 2 یا نهایتاً 3 بار کافی است. شست‌و‌شوی مکرر مو ممکن است خطر محو‌شدن رنگ مو را افزایش دهد. در عین حال، به خشکی و از دست رفتن رطوبت مو منجر خواهد شد.

اگر موهای رنگ شده‌ی شما زود به زود چرب می‌شود، از شامپو های خشک استفاده کنید.

البته شستن بدن هیچ اشکالی ندارد. شما می‌توانید موهای خود را در یک روسری یا کلاه بپیچید و هر روز بدن خود را بشویید و احساس خوبی پیدا کنید.

درجه حرارت آب

همیشه برای شستن موی رنگ شده از آب ولرم رو به خنک استفاده کنید. البته شست‌و‌شوی مو با آب سرد، بهترین انتخاب ممکن است اما شاید همه تحمل آن را نداشته باشند.

از آب داغ یا خیلی گرم برای شستن مو استفاده نکنید چون کوتیکول مو را منبسط نموده و باعث محو‌شدن سریع‌تر رنگ مو خواهد شد.

چطور موی رنگ شده را خشک کنیم؟

یکی از بهترین روش‌های مراقبت از موی رنگ شده این است که بعد از حمام، موهای شما به‌صورت طبیعی و در معرض هوا خشک شود.

برای سشوار کردن حتماً قبل از خشک‌کردن مو، اسپری محافظ حرارت را روی موهای خود بزنید. بهتر است، باد سشوار را با فاصله‌ی 15 سانتی‌متری، بر ریشه‌ی موها متمرکز کنید.

خوابیدن با موی خیس

هرگز با موی مرطوب به رختخواب نروید. این کار باعث می‌شود که موی شما آسیب بیشتری ببیند و بسیار شکننده و ضعیف شود. بهتر است زمانی به حمام بروید که فرصت کافی برای خشک‌کردن کامل مو را داشته باشید.

کار دیگری که ممکن است به موی شما آسیب زیادی وارد کند، این است که مو را به‌صورت محکم و به شکل دم اسبی می‌بندید.

معمولاً رنگ مو پس از مدتی کدر و مات می‌شود و درخشندگی ابتدایی را از دست می‌دهد. برای درمان، از این دو راهکار استفاده کنید:

درخشندگی موی رنگ شده با نرم کننده

یک نرم‌ کننده‌عمیق موی رنگ شده انتخاب کنید و هفته‌ای یک بار به تمام قسمت‌های موهای مرطوب خود بمالید. سپس موها را کاملاً شانه کنید و در یک کلاه مخصوص حوله‌ای بپیچید. 30 دقیقه صبر کنید و سپس موها را بشویید. خواهید دید که موهایی بسیار نرم‌تر و درخشان‌تر دارید.

درخشندگی موی رنگ شده با روغن گرم

روغن تراپی موی رنگ شده نیز به درخشندگی واقعی موهای شما کمک زیادی می‌کند. ابتدا دوش بگیرید، موها را خوب بشویید و خشک نمایید. سپس روغن مورد نظر خود را (زیتون یا نارگیل) در ماکروویو یا روی شعله ملایم گاز، گرم کنید. حالا روغن گرم را به همه جای مو مالیده، آن‌ها را با یک کلاه پلاستیکی بپوشایند.

با استفاده از حرارت ملایم سشوار، حوله گرم یا قرار گرفتن در معرض حرارت خورشید، سر خود را گرم نگه دارید. بعد از سی دقیقه، اجازه دهید دمای موها به حالت معمولی بازگردد و بعد از این مدت، موها را کاملاً بشویید.

در کنار استفاده منظم از ماسک مو، نرم‌کننده و سایر محصولات مراقبتی، روغن تراپی موی رنگ شده را نیز به‌طور منظم انجام دهید.  این کار را دو تا سه بار در هفته تکرار نمایید.

درمان ریزش موی رنگ شده با ماسک پروتئینه خانگی

اگر بعد از رنگ‌کردن مو متوجه ریزش شدید آن شدید، باید ریشه‌ی مو را با پروتئین تغذیه کنید. برای این کار هم می‌توانید از ماسک‌های مغذی فروشگاهی استفاده کنید و هم در خانه ماسک موی پروتئینی تهیه نمایید.

یکی از بهترین مواد طبیعی برای تغذیه‌ی موها، تخم مرغ و سس مایونز است. تجربه‌ی بسیاری از افراد نشان می‌دهد که استفاده‌ی منظم از این ماسک خانگی، به سلامت موها کمک زیادی می‌کند. برای تهیه این ماسک به یک عدد تخم مرغ و دو قاشق غذاخوری سس مایونز احتیاج دارید.

 • تخم مرغ و سس را در یک کاسه خوب مخلوط کنید.
 • ماسک را به تمام قسمت‌های مو خصوصاً نوک موها، بمالید.
 • حالا سر خود را با یک کلاه پلاستیکی مخصوص رنگ مو، بپوشانید و خدود 45 دقیقه صبر کنید.
 • سپس با آب خنک و شامپوی بدون سولفات، موها را آب‌کشی نمایید.

مهم‌ترین نکات برای مراقبت از موی رنگ شده

موهای خود را تا سه روز نشویید
از آب ولرم رو به خنک برای شست‌و‌شو استفاده کنید.
بهتر است که موها را در معرض هوا خشک کنید.
در مقابل کلر موجود در آب استخر و نیز نور خورشید، از موهای خود محافظت کنید.
سایر نکات مهم را در متن مقاله مطالعه کنید.

 

هر سوالی که داشتید از ما بپرسید

از فروشگاه دلتا دیدن کنید

تماس با ما

"(ضروری)" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
اینستاگرم
تماس بگیرید