دانستنی‌‌ها

جوش ها نشانه هایی از اختلالاتی در بدن شما هستند/ دلیل جوش های صورت چیست؟

دلیل جوش های صورت
آنچه در ادامه می خوانید

پوست معمولا بازتاب دهنده سلامت عمومی بدن است، لذا تغییراتی که در هر ناحیه خاص از پوست ایجاد می‌شود مانند جوش‌های صورت یا سایر نواحی پوست می‌تواند نشان دهنده اختلالاتی خاص باشد. دلیل جوش های صورت با توجه به ناحیه آن ممکن است متفاوت باشد. البته باید توجه داشت که وجود چنین جوش‌هایی لزوما در همه افراد نشانه اختلال نبوده و این روش تشخیصی نمی‌تواند چندان دقیق و علمی باشد. گرچه اختلالات داخلی بدن از جمله علل ایجاد جوش صورت هستند به خصوص جوش‌های کیستیک، علل دیگری نیز در ایجاد جوش صورت دخیل‌اند از جمله مصرف محصولات مختلف جهت محافظت از پوست، بهداشت عمومی، هورمون‌ها، آلرژی و ژنتیک. با این حال دانستن علل احتمالی ایجاد جوش در ناحیه خاصی از صورت می‌تواند به تصمیم‌گیری هر چه بهتر برای درمان کمک کند.

جوش صورت در اطراف خط رویش مو

این جوش‌ها معمولا بزرگ بوده و ناشی از روغن موجود در محصولات تجاری است که برای موها تولید شده‌اند. این گونه روغن‌ها از خروج سبیوم یا چربی‌های طبیعی از فولیکول مو جلوگیری کرده و منجر به انباشته شدن آن‌ها می‌شود. بهترین درمان برای این نوع جوش‌ها توقف استفاده از محصولات تجاری، شستشوی صورت پس از استفاده از این محصولات یا استفاده از شامپوی مناسب برای موهاست.

جوش‌ صورت بر روی گونه‌ها

این جوش‌ها عمدتا ناشی از آلودگی‌های روی پوست صورت است. روبالشی، گوشی یا تماس دست می‌تواند باعث آلودگی یا گسترش این باکتری‌ها روی صورت شود. برای پیشگیری از این جوش‌ها باید حداقل دست‌ها و صورت قبل از خواب شسته شود. گاهی اوقات جوش‌های روی گونه می‌تواند به علت مصرف بیش از حد شکر باشد که پس از چند روز توقف مصرف شکر بهبود می‌یابد.

جوش صورت بر روی فک

این جوش‌ها عمدتا در اثر تغییرات هورمونی ایجاد شده که نشان دهنده اختلال در سیستم غدد درون‌ریز است. بطور معمول این جوش‌ها ناشی از افزایش هورمون‌های اندروژن بوده که باعث تحریک غدد چربی و گرفتگی حفره‌های پوست می‌شود. علت تغییرات هورمونی می‌تواند دوره‌های قاعدگی یا تغییر رژیم غذایی باشد.

جوش صورت بر روی پیشانی و بینی

جوش‌های این ناحیه که به عنوان ناحیه T شناخته می‌شود می‌تواند ناشی از استرس، عملکرد نامناسب کبد و سیستم گوارش باشد. ریلکس کردن قبل از خواب و کاهش استرس می‌تواند در کاهش این جوش‌ها موثر باشد. غذاهای تند، پر سیر، گوشت قرمز و پر نمک می‌تواند باعث تحریک و افزایش جوش‌های روی بینی شود. خوردن غذای ولرم، مصرف ویتامین B و ماساژ اطراف بینی می‌تواند به کاهش این جوش‌ها کمک کند.

جوش صورت در ناحیه بین ابروها

علت این جوشها خوردن غذاهای چرب است. لذا باید سعی شود تا حد امکان مواد غذایی سالم مصرف گردد.

جوش صورت در اطراف چشم

برآمدگی‌های سفیدی که در اطراف چشم ایجاد می‌شوند معمولا از نوع‌ syringoma، xanthelasma و milia بوده که در اثر انسداد حفره‌های پوست، چربی خون بالا و رشد بیش از حد غدد عرق ایجاد می‌شوند. در بعضی افراد لکه‌های سفیدی مشابه جوش، اطراف چشم ایجاد می‌شود که عمدتا ناشی از عملکرد نادرست کلیه‌هاست.

حالا که دلیل جوش های صورت را متوجه شدید در کنار این مراقبت ها برای داشتن پوستی زیبا و سالم می توانید بهترین ماسک ها و اسکراب ها را از فروشگاه دلتا تهیه کنید.

هر سوالی که داشتید از ما بپرسید

از فروشگاه دلتا دیدن کنید

تماس با ما

"(ضروری)" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
اینستاگرم
تماس بگیرید