دانستنی‌‌ها

چرا هرگز نباید با آرایش بخوابیم؟

آرایش
آنچه در ادامه می خوانید

یک سوم زنان حداقل ۲ بار در هفته قبل از خواب آرایش خود را پاک نمی کنند. این کار باعث افتادگی پوست و چروک در میانسالی می شود.

اگر خود را توجیه می‌کنید که علت این کار یک هفته کار طاقت‌فرسا است و… و معتقدید که گهگاه خوابیدن با ریمل کرم پودر به شرط آنکه مرتباً تکرار نشود، بی‌ضرر است؛ بزرگ‌ترین اشتباه شماست! امروزه مشخص شده که این اشتباه می‌تواند باعث آسیب‌های جدی پوستی شود، حتی اگر گاهی اوقات اتفاق بیفتد. عوارض خوابیدن با آرایش در کوتاه‌مدت معلوم نمی‌شود ولی کافی است پا به سن بگذارید، در آن موقع حداقل ۱۰ سال پیرتر دیده خواهید شد.

«ژانت گراف»، متخصص پوست و استادیار بالینی پوست در مرکز پزشکی «مانت ساینای» در نیویورک می‌گوید: «هرچه بیشتر با آرایش بخوابید، آسیب بیشتری به پوستتان خواهید زد. پوست ما، مانند بقیه‌ی بدن ما به‌صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت است. مهم‌ترین عملکرد پوست در شب، نوسازی خودش است. خوابیدن با ریمل و کرم پودر در شب، جلوی روند نوسازی پوست را می‌گیرد و باعث آسیب به پوست می‌شود. این درست است که هرچه بیشتر با آرایش بخوابید، به مرور زمان به پوستتان آسیب بیشتری وارد می‌شود، اما گهگاه خوابیدن با آرایش نیز، می‌تواند بر چهره‌ی شما اثرات منفی بگذارد.»

کرم پودر

کرم پودر غلیظ است و معمولاً سایر محصولات را در تمام طول روز می‌پوشاند. این ذرات بزرگ و رنگدانه‌ها در طول روز تجزیه می‌شوند و توسط فرایندهای طبیعی و همچنین قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های زیست محیطی، باکتری‌ها، قارچ‌ها و انگل‌های بیرون، متابولیزه می‌شوند. محصولات جانبی ناشی از سوخت و ساز بدن و تجزیه‌ مواد آرایشی، مانع عملکرد میکرو سیرکولاسیون، که به نوسازی پوست کمک می‌کند خواهند شد. این موضوع می‌تواند منجر به تجزیه‌ی کلاژن شود و در نتیجه باعث چین و چروک و بسته شدن منافذ شود و از طرفی چون باکتری‌ها را در پوست نگه می‌دارد، باعث ایجاد آکنه نیز خواهد شد.

رژ لب

وقتی شما با زژ می خوابید لب شما دچار خشکی می شود. قبل از خوابیدن، لب را با یک پاک کننده‌ بهداشتی، تمیز کنید. سپس از یک لایه‌ نرم‌کننده برای مرطوب کردن لب‌تان بهره ببرید.

ریمل

وقتی شما با ریمل می خوابید باید بدانید ذرات ریمل، فولیکول‌ها را می‌بندند و آنها را روی پوست تحریک می‌کنند. اگر آنها تحریک شوند، این تورم می‌تواند باعث التهاب پلک چشم شود. اگر به اندازه‌ کافی ترسناک نیست، بدانید که خوابیدن با ریمل می‌تواند باعث نازک شدن و شکنندگی مژه‌هایتان نیز شود!

مو

کسانی که موی‌شان را را می بندند و از ژل و تافت استفاده کرده و در طول شب باز نمی‌کنند مدت تماس این مواد خشک‌کننده و مضر با مو را زیاد می‌کنند و احتمال ریزش مو را بالا می‌برند. در چنین شرایطی حتماً باید ابتدا حمام کرد تا این مواد و ترکیب‌ها از روی موی پاک شود.

اینکه فقط بدانیم خوابیدن با آرایش چقدر مضر است، کافی نیست. استفاده از شوینده مناسب جهت پاک سازی پوست و همچنین استفاده از یک مرطوب کننده مراقبتی در طول شب می‌تواند به روند بازسازی و نوسازی سلولی پوست به خصوص در طول شب کمک فراوان کند.

بهترین آبرسان ها و ماسک ها برای ترمیم و افزایش کیفیت پوست را اینجا ببینید

هر سوالی که داشتید از ما بپرسید

از فروشگاه دلتا دیدن کنید

تماس با ما

"(ضروری)" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
اینستاگرم
تماس بگیرید